Satış Sanati

Satışın Ödüllü Kitabı: “Önce Kendimi Sattım”

By  | 

Satışın Ödüllü KitabıSatış yapabilmek her kurumun bir numaralı gündem maddesidir. Aksi düşünülemez.

Satış konusunda çok kitap var. Olmalı da. Çünkü “satış yapabilmek” hayati değerde. Hatta samimi olarak şöyle düşünüyorum, bu konuda ne kadar çok kitap yazılsa yeridir.

Neden böyle düşünüyorum? Çünkü “satış” kavramı insan ve onun ihtiyaçları üzerinden devir daim ediyor. Fakat ihtiyaçlar çok ve çeşitli. Satış hakkında öğrendiğimiz en yeni gerçek ise “satış asla doğrusal bir iletişimde gerçekleşmez, çok katmanlı, çok boyutlu, rasyonellik ile duygusallık terazilerinin farklı denge noktalarında kurulabilen insan ilişkileri ağı üzerinden işler.

Bu konuda bugün sizlere “ödüllü” bir Satış Kitabı tanıtmak ve hemen akabinde de “önermek” istiyorum.

Bir Satış kitabının “ödüllü” olması ne demek? Bu konuda bir “efsane” olması demek. En az bir düzine uzman göz ve denetiminden geçerek bir çok aday kitap arasından “ipi başarıyla göğüslemesi” demek.

Tabi bu kitabın başarısı altında yatan diğer önemli faktörleri anlayabilmek için bu genel girizgah yeterli değil. Detaydaki diğer usta işi başarı faktörlerine de bakmak lazım. Eee, hep birlikte bakalım o zaman:

 

Kitabın Adı: “Önce Kendimi Sattım” İsim 10 numara. Neden? Satışı neredeyse tek cümlede özetlemiş.

Kitabın Yazarı: “İlker Taner Uzun” Satışın içinde çeyrek asır kavrulmuş, pişmiş, ermiş bir marka yazar.

Kitabın Yayınevi: Ceres Yayınları Satış Kitapları konusunda pazu yapmış bir kitap evi.

 

Kitap, öncelikle elinize aldığınızda tasarımıyla fark yaratıyor. Bakanı iki eliyle yakasından tutup direkt içine çekiyor. Kitap kapağında konu mankeni olarak kitabın yazarı İlker Taner Uzun’u görüyoruz. Neden? Çünkü O bir satışçı ve kitabın ana tezi de adı üzerinde “Önce Kendimi Sattım.”

Kitabın sayfalarını karıştırıyorsunuz.

Kitabın bölümleri çok net.

Kitabın üst başlıkları bold ve kurulan her cümle “oku beni” diyor.

Bir cümle okuyorsunuz, (Okuyalım o zaman): “Entelektüel bir obur ol” diyor. Kime diyor?

Satışla ilgilenen, uzaktan yakından satışla ilgisi olan, satışı bir meslek olarak seçen ya da satış sektörü içinde var olan tüm satış dostlarına. Cümle çok güçlü ve çarpıcı.

Sonra diğer örneklere geçelim: Satışçıya tavsiyeler var,

  • Bazıları uyurken sen çalış
  • Minnetini dile getir
  • Kaslarını güne alıştır
  • Mutluluğu yarat
  • İlk öğüne dikkat
  • Zaman önemli giydiklerin de … / Satışa hazırlık açısından her başlık “altın niteliğinde tavsiyeler.

Yani Satıcının güne nasıl hazırlanması gerektiği bu cümlelerin detaylarında “yaratıcı emir kipi cümlelerle” tek tek anlatılıyor.

Boşuna mı “Ödüllü Kitap?”

Boşuna mı “İlker Taner Uzun”un usta kaleminden -Ödüllü Bir Satış Kitabı- okumak? Kitap boyunca bir satış kitabı olmanın hakkı satır satır verilmiş.

Benim bu kitapta en sevdiğim özelliklerden birisi de, kitap ince ince tasarımlanmış, ufuk açan özlü sözlerle ve değerli vecizelerle son derece zengin bir içerik gücüne sahip kılınmış. Gözü de yormuyor, sade dili ve ara hikaye anlatıcılığıyla dimağı da yormuyor. Yazar son derece anlaşılır ve zarif bir üslup kullanmış.

İşte hoşuma giden bir vecize örneği:

“Müşteri ürünü her zaman üçüncü kalite fiyatına ama birinci kalitede ve dün almak ister.” Victor Braunştayn

Hemen devamında başka bir vecize örneği verelim kitaptan. Bu sefer Paco Underhill’dan: “Sorumluluk ve karlılık tamamen ve ayrılmaz derede birbirine bağlıdır. Birincisini tüm biçimleriyle yerine getirin. İkincisini garantilemiş olursunuz.”

Kitap bu şekilde bölümden bölüme, üst başlıktan alt başlığa usta bir yazar eliyle nefis bir kurguyla tasarımlanmış- işlenmiş. Son derece “rafine zevklere hitap eder hale” getirilmiş.

Kitabın içinde ve içerik anlatımlarında tüm disiplinlerden örnek ve yaklaşımlar da görmek mümkün. Satışın antropolojisi, sosyolojisi, psikolojisi, felsefesi, stratejisi, pazarlama ve marka kurgulamaları hepsi iç içe ve mükemmel bir mantık kurgusu içinde her disiplinin güçlü kavramlarına da atıfta bulunularak kitap özgün bir anlatı formatında neticede okurlarıyla buluşmuş.

Platin Dergisi Yılın Satış ve Pazarlama kitabı ünvanına sahip olan eser için ve değerli Satış Gurusu “İlker Taner Uzun” hocamız için benim söyleyebileceğim tek bir temenni sözcüğü var o da:Satış Sanatı Satış Eğitmeni

 

“Bu kitap – okunası!” diyorum. Ve sektöre gönül veren herkese en güçlü şekilde bu kitabı öneriyorum, “keyifli okumalar” diliyorum.

 

Aydın Yıldız / Marka Danışmanı

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir