Satış Sanati

Satış Psikolojisi: “Satışın Geleceğini Bilmek İsteyenler İçin -Özel-“

By  | 
Satış Sanatı

Satış Sanatı / Kitap Tavsiyesi : Satış Psikolojisi*

Önemi ortada. Satış hayattır.

Satış varsa varız. Satış varsa kendimizi daha çok duyumsar ve mutlu oluruz. Hangi açıdan bakarsanız bakın satış hayatın tam merkezinde.

Satış yapabilmek her geçen gün biraz daha zorlaşmakta. Çünkü çevremizi saran değişim olağanüstü boyutlarda. Herşey herşeyden etkileniyor. Tüm bilim disiplinleri teknolojinin de etkisiyle neredeyse her gün yeniden tanımlanıyor ve yeni anlamlar kazanıyor.  Yeni buluşlar, yeni keşifler ve yeni teknikler ve yeni teknolojiler her gün yeniden kurgulanıyor ve dünya bir değişim ve dönüşümün içinden geçiyor. Tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar herşey hızlanmış durumda. Bu hız çağında tüketici ve müşterilerin de bu yoğun değişim türbülansına düşmemeleri karar ve seçkilerinde trendlerden etkilenmemeleri mümkün değil. Sadece bu nedenle bile satış yapabilmek “tüketici iç görülerini” anlayabilmek noktasında zor bir hale gelmekte.

Satış Konusunda Özel Bir Kitap

Etkili ve başarılı satış yapabilmek konusunda elbette çok kitap var. Çünkü bu konu genel olarak tüm ekonomi sektörleri, kurumlar, kurum çalışanları ve özellikle satış ekiplerini oluşturan her birey için hayati derecede önemli ve özel.

Yine bu kadar çok satış kitabının arasında bir tanesi var ki satışın evrildiği yeni mecrayı “içindeki fikir ışıkları” ile tüm kitapların vektörel bileşkesini de alarak bize göstermekte:

  • Kitabın adı: Satış Psikolojisi
  • Kitabın Yazarı: Emrah Altuntecim
  • Kitabın Yayınevi: Ceres Yayınları

Emrah Altuntecim Kimdir?

Emrah Altuntecim Satış Guruları Platformu danışman ve yazarlarından. Başarılı bir Satış Eğitmeni. Ve aynı zamanda alanında birçok farklı kitap da yazmış üretken ve karizmatik bir yazar.

Satış Psikolojisi kitabı özü itibarıyla satışın gelecekte alacağı yeni biçimleri bize açıklıyor.

Satış Psikolojisi kitabı satışın gelecekteki fütural olarak duracağı konumu bizi işaret ediyor ve 360 derece anlamlandırıyor. Satışa etki eden “güdüleri, güdülenmeyi, algılamaları, öğrenmeyi, inanç ve tutumları, motivasyonu, öfkeyi, sevgiyi, neşeyi, korkuyu üzüntüyü, kabulleri, iğrenmeyi, beklenti, şaşkınlık, utanç ve sürprizler” gibi insana ait en özelde psikolojik olgu ve duygu durumlarını mercek altına alarak satışın geleceğine dair kavramsal simülasyonlar kuruyor.

Satış Alanında Yeni Kavramlar

Emrah Altuntecim bu ilgi çekici kitabında neden ve niçinleriyle tüketim olgusunu hatta “hazsal tüketimi” kavramsal olarak didik inceliyor. Güç ve statüyü, yaratıcılık ve zevkleri, sadakati, gençlik davranış kalıplarını ve hatta cinsel çekicilikle fark yaratmaya çalışan ürün ve markaların psikolojik satış gerçekliklerini teorik bir mercekten detaylarına kadar açıyor. Açıyor ki bu bilgiler “satışı kolaylaştırmaya” ve daha çok satabilmeye bir motivatör etkisi yapsın. Altuntecim bu güzel kitabıyla Psikolojik satışın hem teoremini kuruyor hem de en kısa yoldan satış profesyonellerine bu bilgileri sahada nasıl uygulayabileceklerine ilişkin pratik örnekler ve sunumlar yapıyor.

NöroMarketing

Satış Psikolojisi kitabı “beyin” ve beyinin işleyişi hakkındaki son bilimsel buluş ve keşifleri de bir araya toplamış. Sade, akıcı ve güzel bir üslupla okuyucuyu besliyor. Kitap, nöromarketing kavramını detaylarıyla ortaya koymuş, müşterinin bilinçaltı olarak nasıl karar verdiğini ve bunun satış süreçlerinde nasıl kullanılabileceği bilgilerini, yol ve yöntemler eşliğinde okuyucusuyla paylaşmış.

Satışçının beynine nasıl bakması gerektiği soluk ve nefes egzersizlerini nasıl yapması gerektiği, beslenme alışkanlıklarının nasıl olması gerektiğine kadar tüm satış hazırlıkları mental bir koçluk süreci kitapta ince ince ele alınmış ve tavsiye modunda okura aktarılmış.

Algı ve Algılama Süreçlerinde Satış Yönetimi

Satış Psikolojisi kitabının belki de en ilgi çekici bölümlerinden biri “algı, algılama, satış süreçlerinde algı yönetimi” konulu bölüm. Algı nedir?, Nasıl işler? Algı türleri nelerdir? Algılamada kişisel faktörler, Algı eşikleri, Algılamayı etkileyen faktörler gibi bir dizi psikolojik terimin “satış kavramı” ile evliliği bu bölümde gerçekleştirilmiş.

Kitabın son bölümünde de Satış Psikolojisi’nden beslenmeyi seçen satışçılara çok özel tavsiyeler var Emrah Altuntecim’den. Örneğin Satış profesyonellerine daha başarılı ve etkili satışlar için yapmaları gereken egzersizlerden ve aksiyonlardan bahsediyor“Algı Geliştirmesi Önerisi” var. Ne tür etkinliklerin ne tür algı sistemleri geliştirebileceği ve bunun satış iletişim ve satış süreçlerinde nasıl işe yarayabileceğini madde madde Altuntecim okuyucusuyla cömertçe paylaşmış.

Satış Psikolojisi: Tavsiye Kitap

Sonuç olarak Satış Psikolojisi “okunası bir kitap” Emrah Altuntecim bu alanda marka ve “okunası bir yazar.”

 

www.SatışSanatı.com / Tüm sektör profesyonellerine başarılı satışlar ve “Keyifli Okumalar” diler.

 

Aydın Yıldız / Marka Danışmanı

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir